Mieszanka Marsa z Wenus

Inne pokolenie?
Czytam wnikliwie „Gdyby kobiety zaczęły krzyczeć” autorstwa Kofty.
– „No i zgadza się” – wykrzykuję co rusz przy kolejnym opisie rodzaju męskiego, który idealnie pasuje do niemalże wszystkich mężczyzn napotkanych w moim życiu. Owszem, różnili się tym i owym, ale mieli tak wiele cech wspólnych. Rozbudowane ego, wrażliwi – oczywiście na swoim punkcie, wszystko wiedzą najlepiej, nie znoszą uwag, etc.etc. A jeszcze za moich młodych lat trzymający się ściśle podziałów na zajęcia damskie i męskie. Pamiętam, kiedy kolega z pracy tłumaczył się gęsto, gdy przyłapano go na spacerze z dzieckiem. Popychanie wózka – typowo babskie zajęcie, to przecież był obciach. Męskie było trzepanie dywanów i przynoszenie węgla. Takie obowiązki miał mój brat. My, cztery dziewczyny – zakupy, gotowanie, sprzątanie, prasowanie, pranie, szycie i wiele, wiele innych.
– „Tacy już są” – mówię do mojej młodszej córki – lat 27, urodzona w Polsce, wychowana w Kanadzie.
– „Mama buduje swoje teorie na Polakach w mamy wieku” – odparowuje. – „Młodzi Kanadyjczycy są inni.” Podaje niezliczoną ilość przykładów z życia koleżanek i kolegów. Nie znam zbyt wielu młodych Polaków, lecz podczas moich wizyt w ojczyźnie widzę tatusiów na spacerach z pociechami – widok niegdyś tak rzadki. A więc można ich zmienić. Inne pokolenie, inne wychowanie. Matki pełne zawodowych ambicji nie wychowują już synków na macho. Czyli nie chromosom Y – jak zawsze żartuję, że prawie pusty, decyduje o ich cechach, które coraz mniej podobają się kobietom. To idą nowe czasy, kiedy liczy się wrażliwość, umiejętność słuchania, współczucia, opiekuńczość – cechy przypisywane do tej pory kobietom.
„Takich uznaję za prawdziwych mężczyzn” – słyszę wielokrotnie z ust młodych i dojrzałych kobiet, ba nawet nastolatków. Współczesne dziewczynki kopią piłkę, a chłopcy chodzą na lekcje gotowania. Nadchodzi nowa era. Może kobiety nie będą musiały już krzyczeć? W Europie i w części Ameryki jest na to szansa. Ale w pozostałych częściach świata? Wierzę w nas, kobiety, że i nawet tam potrafimy zmienić, „tych z Marsa” i przeciągnąć na stronę Wenus. Może to potrwa dosyć długo, ale czy jeszcze 50 lat temu spodziewałyśmy się, że w niektórych krajach na kierunkach ścisłych będzie więcej studentek niż studentów?

Advertisements

2 thoughts on “Mieszanka Marsa z Wenus

  1. Zdecydowanie czasu się zmieniają i ludzie z nimi. Mój Tata nie wiem czy choć raz w życiu coś gotował, natomiast mój Mąż gotuje, zajmuje się dzieckiem, jak musi to posprząta 🙂

    1. Droga Pani, z wszystkich Pani wpisów emanuje tolerancja, życzliwość i powiew młodego ducha. Jestem uradowana, że młodzi w Polsce są lepsi niż moje pokolenie. Jestem pełna optymizmu co do przyszłości naszego kraju. Serdeczne pozdrowienia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s