Multikulti

Screen Shot 2017-03-15 at 12.18.42 PMhttp://www.gazetagazeta.com/2016/07/multikulti/

Popularne i często wypowiadane z lekką lub dużą dozą ironii słowo “multikulti” na trwałe zagościło w polskim słownictwie i wzbudza niemało emocji. Jeszcze nie tak dawno, przed II wojną światową wielokulturowość w Polsce byłą rzeczą normalną i oczywiście nie zawsze różne wyznania i narodowości żyły obok siebie w sielance, lecz przez wiele wieków Polska była przykładem tolerancji dla całej Europy. Po wojnie Polska stała się niemalże jednolicie narodowościowa, a dodatkowe określenie “Polak- katolik” zunifikowało nas wyznaniowo, chociaż wśród Polaków jest coraz więcej ateistów, protestantów, świadków Jehowy, mariawitów, a Białorusini i liczni Ukraińcy, w tym gastarbeiterzy są prawosławni. A jeśli chodzi o te 90% Polaków-katolików, to czy oni tak naprawdę przynależą do Kościoła katolickiego?

W tych moich 33 lata życia w Polsce, kiedy widziałam kościoły katolickie wypełnione wiernymi, byłam przez jakiś czas przekonana, że nasz naród to katolicki monolit. Wkrótce zmieniłam zdanie, gdy okazało się, że olbrzymia większość moich znajomych katolików nie posiada podstawowej wiedzy o nauce Kościoła, do którego należy. Zabawiłam się w mini ankietę, w której widniały punkty: wymień Przykazania Dekalogu, 5 Przykazań Kościelnych i Główne Prawdy Wiary. Około 90% pytanych nie potrafiło na nie odpowiedzieć, nie mówiąc już o podstawowej znajomości Nowego Testamentu – najważniejszej księgi chrześcijan. Podejrzewam, że stan wiedzy współczesnych Polaków-katolików jest mniej więcej ten sam. Świetnie to przedstawiał jeden z odcinków serialu “Ranczo”. Radzę moim czytelnikom również “zabawić” się w podobną ankietę.

Dlaczego więc nadal Polak katolik jest tak wystawiany na piedestał, a mniejszości narodowe i wyznaniowe są pogardliwie określane “multikulti?” Bulwersują mnie tego typu wypowiedzi, jaka miała miejsce podczas przemówienia w rocznicę Radomia 76: Nie było przypadkiem, że żądając chleba i wolności, żądaliście także wolności wyznawania świętej wiary katolickiej, bo jesteście Polakami. Źródłem waszej postawy jest tradycja patriotyczna i wiara katolicka. Te słowa niemalże odmawiają prawa do przynależności narodowej Polakom innego wyznania czy bezwyznaniowcom. Czyli Niekatolik = NiePolak.

Jeśli definicją katolika jest osoba, która należy do Kościoła katolickiego, a co za tym idzie jest dobrze zaznajomiona z nauką tegoż Kościoła, to powołując się na przeprowadzoną przeze mnie ankietę (i również Państwa, jeśli chcielibyście się Państwo przekonać), okazałoby się, że tak naprawdę katolicy w Polsce są mniejszością. Może dlatego tak bardzo boimy się jako naród przyjęcia nawet tysiąca uchodźców. Gdybyśmy rzeczywiście byli prawdziwymi katolikami, wsłuchanymi w naukę ostatnio wzniesionych na ołtarze papieży w tym św. Jana Pawła II, oraz obecnego papieża Franciszka, gdyby były nam dobrze znane wszystkie przykazania, gdybyśmy nie zapominali, że wiara chrześcijańska jest kosmopolityczna, bo przecież “bliźni” z Nowego Testamentu nie jest określany jako “człowiek tego samego wyznania czy rasy”, lecz po prostu “człowiek”, gdybyśmy też pamiętali, że Matka Boska nie pochodzi ani z Częstochowy czy Ostrej Bramy, ale podobnie jak Jej Syn, apostołowie i wielu świętych wywodzi się z Narodu Żydowskiego, możliwe, że Polacy-katolicy nie byliby tak wrogo nastawieni do wielokulturowości. Wtedy słowo “multikulti” stałoby się pozytywnym określeniem społeczności, która potrafi, mimo różnic wyznaniowych, z poszanowaniem dla odrębności innych, pokojowo współistnieć. Mam przyjemność żyć właśnie w takim społeczeństwie.

http://www.beatagolembiowska.studiobim.ca

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: